اهميت وزن گيرى مناسب در زنان باردار دچار اضافه وزن و چاق

زنان باردار دچار اضافه وزن و چاق با مشــكلات متعددی در دوران بارداری و زایمان مانند دیابت، پرفشاری خون و زایمان زودرس مواجه می شوند. افزایش وزن بیش از حد هنگام بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار مبتلا به اضافه وزن می باشد. اگر چه افزایش وزن در زنان باردار دچار اضافه وزن، خطراتی را برای مادر و جنین به همراه دارد؛  ولی دوران بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید تا حدودی افزایش وزن داشته باشند. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب برای زنان دچار اضاف وزن و چاقی توصیه می شود؛ زیرا در این دوران آنان نباید رژیم کاهش وزن داشته باشند؛ بنابراین، انتخاب مواد غذایی با کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و خودداری از مصرف مواد غذایی پر کالری، مورد تاکید است. به منظور توصیه های تغذیه ای برای خانم های باردار دچار اضافه وزن و چاق باید به منابع غذایی در دسترس خانواده، عادات و رفتار غذایی و شیوه زندگی آنان توجه شود.

خانم های باردار در هر شرایطی که باشند( لاغر، طبیعی، اضافه وزن یا چاق) باید افزایش وزن متناسب با وضعیت خود داشته باشند؛ بنابراین استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن خانم های باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه های تغذیه ای مناسب، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنان را کنترل نمود. خانم های باردار چاق نیز نیاز به افزایش وزن مطلوب دارند.

برخی از علل عمده افزایش وزن بیش از حد مطلوب شامل موارد ذیل است:

  • عادات و رفتارهای غذایی نامناسب از جمله مصرف زیاد منابع غذایی نشاسته ای ( نان، برنج، ماکارانی )، غذاهای چرب و سرخ شده، چیپس، سیب زمینی سرخ کرده، فست فود ها، نوشابه های قندی(ک.لاها، آب میوه های صنعتی که حاوی قند زیادی هستند)، شیرینی و شکلات
  • کم تحرکی و نداشتن فعالیت جسمانی
  • ادم و احتباس مایعات و یا در مواردی ابتلا به پره اکلامسی